Sztuczne zęby czy to się w ogóle opłaca

Sztuczne zęby to często olbrzymi wydatek. Przy ich wyborze warto spedzić trochę czasu. Wyboru sztucznych zębów na stałe lub ruchomych protez lepiej dokonać świadomie, po przeanalizowaniu zalet i wad dostępnych na rynku rozwiązań. Sztuczne zęby dają pewność siebie i lepsze samopoczucie.

Sztuczne zęby to popularne określenie protez zębowych. Mozna je podzielić na stałe i ruchome, trzeba jednak uwzglednić materiał, z którego są wykonane.

Protezy zębowe, stanowią część zamienną dla zniszczonego zęba. To rozwiązanie wykorzystuje się zarówno przy naturalnym wypadaniu zębów wraz z wiekiem, jak i przy pojedynczych ubytkach, będących np. efektem choroby. Istotnym czynnikiem wpływającym na utratę zębów jest brak pielęgnacji , lecz także choroby, na rozwój których pacjent nie ma wpływu – na przykład nowotwory pojawiające sie w okolicach twarzy.

Typy sztuczego uzębienia

Sztuczne zęby, dzielą się ze względu na parę różnych kryteriów. Pod względem zakresu zastosowania dzielimy je na:

  • • protezy całościowe – stosowane, gdy chory nie ma ani jednego zdrowego zęba;
  • • protezy częściowe – stosowane w przypadku mniej niż 50% ubytków w uzębieniu.
  • • drugie kryterium uwzględnia stałość rozwiązania:
  • • protezy stałe – implanty, które przytwierdza się na stałe za pomocą tytanowych śrub wwiercanych w strukturę kości
  • • protezy ruchome – stosowane gdy ubytki w uzębieniu przekraczają 50%. Powinny być wymieniane przynajmniej co 5 lat co spowodowane jest to zmianami zachodzącymi w jamie ustnej.

Wybór rodzaju sztucznych zębów zależy od indywidualnych preferencji pacjenta, wskazań lekarza, typu ubytków jak i zasobów finansowych. Ceny sztucznych zębów są mocno zróżnicowane.

Materiały wykorzystane do produkcji

Sztuczne zęby na stałe mocowane są do kości za pomocą tytanowych wkrętów. W tym wypadku zęby mogą być porcelanowe lub ceramiczne, przy czym to drugie rozwiązanie jest o około 150% droższe. Dla protez wyróżniamy :

Implanty vs ruchome sztuczne szczęki

Z medycznego punktu doskonałym rozwiązaniem są sztuczne zęby na stałe. Pacjent szybko się do nich przyzwyczaja, dają one większą stabilizację. Potrafią dać wrażenie naturalnych zębów. Także przy jedzeniu implanty okazują się znacznie wygodniejsze. W porównaniu z ruchomą protezą akrylową, mocowane są za pomocą specjalnych klejów, takie zęby na stałe dają możliwość swobodnego spożywania nawet najtwardszych pokarmów bez obawy, że dojdzie do wypadnięcia protezy. Głownym minusem implantów jest ich wysoka cena, która stanowi często barierę zaporową. Trzeba jednak wiedzieć, że coraz więcej stomatologów ma w ofercie ratalny zakupu implantów.

Sztuczne zęby – cena

Cena sztucznych zębów na stałe - implantów, to około 3500 zł za jeden ząb. Koszt samego przygotowania i wwiercenia wkrętu mocującego to 1200–1700 zł, a nałożenie korony 1600–1800 zł. Na tym tle cena protezy akrylowej ruchomej, która wynosi kilkaset złotych, jest bardzo niska, a dodatkowo o taki rodzaj protezy można się ubiegać w ramach refundacji NFZ. Częściowa proteza akrylowa to rozwiązanie z dolnej półki cenowej. Cena sztucznych zębów wykonywanych techniką szkieletową to około 1000 złotych . Na sztuczne nakładki trzeba wydać około 500 zł.

Kto może ubiegać się o refundację sztucznych zębów z NFZ?

Sztuczne zęby można otrzymać w ramach refundacji z NFZ. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie obejmuje wyłącznie najtańsze protezy akrylowe. Raz na 5 lat z takiej refundacji mogą skorzystać osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne. Osobną grupę stanowią pacjenci, którzy walczą lub walczyli z nowotworami w obrębie twarzy. Oni mogą korzystać z darmowych protez akrylowych bez ograniczeń w czasie.