Jak powstają haluksy i czy można się ich pozbyć?

Leczenie haluksów przyjmuje różne postaci w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się deformacją stawu dużego palca u stopy. Na rozwój haluksów znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, jak i dobór nieodpowiedniego obuwia. Tak - leczenie haluksów bez operacji jest możliwe, w szczególności w początkowych etapach rozwoju schorzenia. Najważniejsze są jednak odpowiednie działania zapobiegawcze, które osobom będącym zagrożonymi wystąpieniem haluksów niejednokrotnie pomagają uniknąć problemu.

Koślawy paluch – leczenie i prewencja

Leczenie haluksów rozpoczyna się najczęściej po 30 roku życia, kiedy to zwyrodnienie zaczyna się ujawniać. Objawy towarzyszące to:

  • • guzowate powiększenie kostki stawowej dużego palca,
  • • odciski w okolicach zwyrodnienia.
  • • bolesność podczas ruchu,
  • • zaczerwienienie,
  • • obrzęk,

Leczenie haluksów najczęściej wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą lub podologiem, którzy mogą wskazać najlepszy sposób walki z haluksami. Niestety zdarza się, że w bardzo zaawansowanym stadium zwyrodnienia, niezbędna może okazać się operacja. Na szczęście we wcześniejszych stadiach choroby z haluksami można walczyć między innymi za pomocą masażu czy odpowiednich ćwiczeń. Można także skorzystać ze specjalnych aparatów korygujących haluksy, które kupić można gdzieniegdzie nawet za cenę poniżej 300 złotych. Wszystkich tych zabiegów jednak można uniknąć, gdy odpowiednio wcześniej rozpocznie się działania profilaktyczne.

Haluksy – leczenie domowe

1. Olejek lawendowy

Leczenie haluksów sposobami domowymi opiera się w dużej mierze na odpowiednim masażu stóp. W tym celu można wykorzystać wykonany przez siebie olejek lawendowy, który wprost świetnie niweluje ból powodowany przez haluksy, a także łagodzi zapalenie zdeformowanego stawu. Aby go wykonać wystarczy dodać kilka suszonych kwiatów lawendy do olejku migdałowego lub oliwy z oliwek. Całość należy podgrzać w garnku wysokociśnieniowym i przelać ostrożnie przez sitko. Powstały olejek trzeba przetrzymywać w szklanej i zamykanej hermetycznie butelce. Masaż olejkiem lawendowym jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów na naturalne leczenie haluksów. Należy nacierać nim stopy każdego wieczoru, łącząc zabieg z delikatnym masażem. Podobny masaż można wykonywać olejkiem liliowym. Aby go samodzielnie wykonać, wystarczy zanurzyć kilka liści liliowych w brandy, a następnie podgrzać.

2. Leczenie na bazie jodu

Kolejnym świetnym domowym sposobem na leczenie haluksa-walgusa jest leczenie naturalne jodem. Jod zmieszać trzeba z aspiryną, a następnie taką mieszankę nałożyć bezpośrednio na zmienione stawy. Można również zmieszać jod z sokiem z cytryny a następnie podobnie jak w przypadku mieszanki z aspiryną trzeba nałożyć go bezpośrednio na haluksy.3. Sól Epsom

Trzecim domowym trikiem na pozbycie się haluksów są kąpiele z solą Epsom Wystarczy wrzucić jedną garść soli do miski z wodą i moczyć stopy przez mniej więcej 25 minut. Ulga gwarantowana! Do kąpieli stóp można również dodać rutę zwyczajną. Ruta cechuje się właściwościami przeciwbólowymi. Dodatkowo łagodzi stany zapalne przy reumatyzmie. Zaleca się ją w leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów. Do codziennej kąpieli można również dodać olejek rozmarynowy lub eukaliptusowy. Masaż stóp po zakończeniu kąpieli powinien być wykonany w następujący sposób:

  • • masowanie stóp okrężnymi ruchami przez 2-3 minuty,
  • • ucisk każdego z palców w 3 miejscach (nasada palca, staw, płytka paznokciowa),
  • • masowanie całych stóp od palców w kierunku pięty aż do kostki.


4.Liście laurowe

Do naturalnego zwalczania problemu haluksów możemy wykorzystać także liście laurowe. Posiadają one bardzo cenne właściwości. Co najważniejsze pozwalają one na zwalczanie haluksów zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Kuracja liśćmi laurowymi powinna trwać około dwóch miesięcy, natomiast pierwsze efekty zauważalne są już po niecałych 2 tygodniach. Napar z liści laurowych (300 ml wody i łyżka proszku z liści laurowych) należy pozostawić w termosie na noc, rano przelać go przez sitko i popijać przez cały dzień małymi łyczkami. Napar taki pije się trzy dni z rzędu, a potem następuje tygodniowa przerwa. Trzeba pamiętać o codziennym zaparzeniu świeżego naparu.

5. Separatory/kliny międzypalcowe

Separatory oraz kliny międzypalcowe polecane są szczególnie w początkowej fazie choroby. Przywracają one prawidłowe ustawienie stopy, co znacznie zmniejsza ból;

6. Osłony na haluksy

Osłony na haluksy wykonane są najczęściej z miękkiego silikonu. Chronią one stopę przed otarciami i uciskiem, korygują ustawienie palców oraz pełnią funkcję separatora.