Haluksy co warto o nich wiedzieć

Problemy z haluksami dotykają wielu Polaków. I choć problem ten z pozoru nie jest groźny, ignorowanie go może stać się przyczyną poważnych problemów. Haluksy to przecież i ból, i nasilające się problemy związane z chodzeniem, zatem szybkie leczenie tej przypadłości staje się sprawą bardzo ważną dla każdego z nas. Co warto zatem wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób możemy chronić się przed tym problemem?

Czym są haluksy?

Haluksy to nic innego, jak deformacja, której ulegają nasze stopy. Główną przyczyną problemu staje się deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha. Tzw. paluch koślawy, czyli haluks, może sprawiać wiele problemów. Boczne odchylenie palucha staje się przecież przyczyną bólu, a w wielu przypadkach – przyczyną narastania stanu zapalnego. Problemy z chodzeniem, nieatrakcyjny wygląd stopy – oto kolejne problemy, z jakimi wiążą się haluksy. Co można zrobić, by uniknąć tego problemu?

Jak uniknąć haluksów?

W przypadku haluksów sprawą niezwykle istotną okazuje się profilaktyka. Jest to jedno z tych schorzeń, w przypadku którego zapobieganie jest o wiele łatwiejszym zadaniem, niż późniejsze leczenie. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu takiego problemu, jakim jest paluch koślawy? Choć w wielu przypadkach haluksy okazują się problemem dziedzicznym, często na rozwój tego problemu wpływają nasze codzienne błędy. Niewłaściwie dobrane obuwie jest tu główną przyczyną problemów. Zbyt wąskie buty, wysokie obcasy – oto główne zagrożenia dla naszych stóp. Warto zatem pamiętać o tym, iż noszenie wygodnego obuwia staje się podstawą dla tych, którzy chcą się cieszyć zdrowymi i pięknymi stopami. A co można zrobić w chwili, gdy problemy z haluksami już zaczynają nam utrudniać życie?

Haluksy kontra współczesna medycyna

Rozwój medycyny sprawia, iż leczenie haluksów staje się nie tylko możliwe, ale i coraz bardziej skuteczne. Na czym ono polega? Sporo zależy tu od tego, jak wiele problemów sprawia danemu pacjentowi paluch koślawy oraz od tego, jak bardzo zaawansowana jest deformacja. W wielu przypadkach leczenie ogranicza się do wyboru odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz do korzystania z obuwia, które posiada specjalnie wyprofilowaną podeszwę. W poważniejszych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne, któremu najczęściej poddawani są młodzi pacjenci. W ich przypadku ważna jest przecież nie tylko walka z haluksami, ale i uchronienie stopy przed dalszą deformacją.

Haluksy to częsty problem, z którym należy walczyć. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tej deformacji, tym lepiej dla pacjenta. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo ważną rolę w pielęgnowaniu stóp odgrywa profilaktyka, a przede wszystkim – wybieranie wygodnego i przyjaznego stopie obuwia.